Monday, Aug. 29, 2022
9:00am
Welcome remarks
SBC Program Chairs
Session 1:   Consensus session chair: Dahlia Malkhi
9:10am
Securing Proof-of-Stake Nakamoto Consensus Under Bandwidth Constraint
Joachim Neu (Stanford University), Srivatsan Sridhar (Stanford University), Lei Yang (MIT CSAIL), David Tse (Stanford University), Mohammad Alizadeh (MIT)
9:40am
BFT Protocol Forensics
Peiyao Sheng (UIUC), Gerui Wang (UIUC), Kartik Nayak (Duke), Sreeram Kannan (UW), Pramod Viswanath (UIUC)
10:10am
Themis: Fast, Strong Order-Fairness in Byzantine Consensus
Mahimna Kelkar (Cornell), Soubhik Deb (UW), Sishan Long (Cornell), Ari Juels (Cornell), Sreeram Kannan (UW)
10:40am
Break
Session 2:   DeFi session chair: Tim Roughgarden
11:10am
SoK: Decentralized Finance (DeFi)
Sam Werner (ICL), Daniel Perez (ICL), Lewis Gudgeon (ICL), Ariah Klages-Mundt (Cornell University), Dominik Harz (ICL), William Knottenbelt (ICL)
11:40am
Uniswap v3, or How I Learned To Stop Worrying And Love Concentrated Liquidity
Hayden Adams (Uniswap), Noah Zinsmeister (Uniswap), Moody Salem (Uniswap), River Keefer (Uniswap), Dan Robinson (Paradigm)
12:10pm
Gyroscope P-AMM: Designing an Autonomous Primary Market for Stabilizing Non-custodial Stablecoins
Ariah Klages-Mundt (Superluminal Labs), Steffen Schuldenzucker (Superluminal Labs)
12:40pm
Lunch
Session 3:   Economics session chair: Dan Robinson
2:00pm
Foundations of Transaction Fee Mechanism Design
Hao Chung (CMU), Elaine Shi (CMU)
2:30pm
Clockwork Finance: Automated Analysis of Economic Security in Smart Contracts
Kushal Babel (Cornell), Mahimna Kelkar (Cornell), Philip Daian (Cornell), Ari Juels (Cornell)
3:00pm
Break
Session 4:   ZK implementations session chair: Mary Maller
3:30pm
Invited: How to build an opcode compatible zkEVM
Jordi Baylina (Polygon)
4:00pm
arkworks: A Rust Ecosystem for zkSNARKs
Pratyush Mishra (UC Berkeley)
4:30pm
Plonky2: Fast Recursive Arguments with PlonK and FRI
William Borgeaud (Polygon)
5:00pm
End of day one
5:20pm
Reception
Tuesday, Aug. 30, 2022
Session 5:   Payment channels session chair: Ari Juels
9:00am
MAD-HTLC: Because HTLC is Crazy-Cheap to Attack
Itay Tsabary (Technion, IC3), Matan Yechieli (Technion, IC3), Alex Manuskin (ZenGo-X), Ittay Eyal (Technion, IC3)
9:30am
Generalized Channels from Limited Blockchain Scripts and Adaptor Signatures
Lukas Aumayr (TU Wien), Oguzhan Ersoy (UT Delft), Andreas Erwig (TU Darmstadt), Sebastian Faust (TU Darmstadt), Kristina Hostakova (ETH Zürich), Matteo Maffei (TU Wien), Pedro Moreno-Sanchez (IMDEA), Siavash Riahi (TU Darmstadt)
10:00am
A2L: Anonymous Atomic Locks for Scalability in Payment Channel Hubs
Erkan Tairi (TU Wien), Pedro Moreno-Sanchez (IMDEA), Matteo Maffei (TU Wien)
10:30am
Break
Session 6:   Cryptography session chair: Dan Boneh
11:00am
Invited: Conservative crytographic design
Yehuda Lindel (Coinbase)
11:30am
Invited
Vitalik Buterin (Ethereum Foundation)
Session 7:   Lightening talks session chair: Benedikt Buenz
12:00pm
Lightning talks
Short 5 minute talks by the participants
12:30pm
Lunch
Session 8:   DeFi Continued session chair: Ling Ren
2:00pm
Invited
Tim Roughgarden (Columbia)
2:30pm
SoK: Decentralized Finance (DeFi) Incidents
Liyi Zhou (ICL), Xihan Xiong (ICL), Jens Ernstberger (TU Munich), Zhipeng Wang (ICL), Kaihua Qin (ICL), Ye Wang (ETH Zurich), Arthur Gervais (ICL)
3:00pm
An Empirical Study of DeFi Liquidations: Incentives, Risks, and Instabilities
Kaihua Qin (ICL), Liyi Zhou (ICL), Pablo Gamito (ICL), Philipp Jovanovic (UCL), Arthur Gervais (ICL)
3:30pm
Break
Session 9:   SNARKS session chair: Justin Drake
4:00pm
Formalizing Soundness Proofs of SNARKs
Bolton Bailey (UIUC), Andrew Miller (UIUC)
4:30pm
Proof-Carrying Data without Succinct Arguments
Benedikt Bünz (Stanford University), Alessandro Chiesa (UC Berkeley), William Lin (UC Berkeley), Pratyush Mishra (UC Berkeley), Nicholas Spooner (UC Berkeley)
5:00pm
End of day two
Wedensday, Aug. 31, 2022
Session 10:   Bridges session chair: Arthur Gervais
9:00am
SoK: Validating Bridges as a Scaling Solution for Cryptocurrencies
Patrick McCorry (Infura), Chris Buckland (Infura), Bennet Yee (Oasis Labs), Dawn Song (UC Berkeley)
9:30am
Transferable Cross-Chain Options
Daniel Engel (Brown), Yingjie Xue (Brown), Maurice Herlihy (Brown)
10:00am
Practical Asynchronous Distributed Key Generation
Sourav Das (UIUC), Thomas Yurek (UIUC), Zhuolun Xiang (UIUC), Andrew Miller (UIUC), Lefteris Kokoris-Kogias (IST Austria), Ling Ren (UIUC)
10:30am
Break
Session 11:   Future of blockchains session chair: Mahdi Zamani
11:00am
Quantifying Blockchain Extractable Value: How dark is the forest?
Kaihua Qin (ICL), Liyi Zhou (ICL), Arthur Gervais (ICL)
11:30am
Not So Slowth: Invertible VDF for Ethereum 2.0
Dankrad Feist (EF), Dmitry Khovratovich (EF), Mary Maller (EF), Kelly Olson (Supranational), Pratyush Ranjan Tiwari (JHU)
12:00pm
Invited: A low-latency blockchain without a mempool
Mathieu Baudet (Linera)
12:30pm
Lunch
Session 12:   Payments session chair: Dan Boneh
2:00pm
Blitz: Secure Multi-Hop Payments Without Two-Phase Commits
Lukas Aumayr (TU Wien), Pedro Moreno-Sanchez (IMDEA), Aniket Kate (Purdue University), Matteo Maffei (TU Wien)
2:30pm
On Cryptocurrency Wallet Design
Ittay Eyal (Technion)
3:00pm
Sliding Window Challenge Process for Congestion Detection
Ayelet Lotem (HUJI), Sarah Azouvi (Protocol Labs), Aviv Zohar (HUJI), Patrick McCorry (Infura)
3:30pm
Analyzing the Properties of Rollups
Ertem Nusret Tas (Stanford University), John Adler (Celestia), Mustafa Al-Bassam (Celestia), Ismail Khoffi (Celestia), Nima Vaziri (Polychain Capital)
4:00pm
Conference ends ... see you next year
4:30pm
Closing party at Nola in down town Palo Alto. Hosted by Chainlink.